سوالات و پرسش و پاسخ های متداول

در حال حاضر کشاورزان در خیلی از موارد به دنبال این هستند که الگوی آبیاری خود را اصلاح کنند و سیستم یا روشی باشد که الگوی آبیاری آن ها را ارزیابی کند. در واقع ویرارویش کمک می کند که در زمان مناسب و به مقدار مناسب محصولات خود را آبیاری کنید

• کشاورزانی که می خواهند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند.
• کشاورزانی که با داشتن مقدار حق آب ثابت می خواهند زمین های بیشتری را زیر کشت ببرند.
• کشاورزانی که هر بار آبیاری برای آن ها از لحاظ زمان و هزینه ارزش قابل توجه ای دارد.
• صاحبان گل خانه هایی که نگران میزان رطوبت خاک محصولات خود هستند .
• صاحبان باغ ها و باغچه ویلا هایی که نیاز دارند زمان واقعی آبیاری خود را بدانند.

• کم آبی باعث کاهش رشد محصولات و در مواقعی باعث از بین رفتن محصولات می شود.
• آبیاری زیاد هم باعث شستشوی مواد مغذی و هدر رفتن آب با نفوذ در عمق می شود همچنین با بسته شدن منافذ داخل خاک ، راه ریشه گیاه برای تنفس بسته خواهد شد.
• آبیاری به اندازه نه تنها باعث جلوگیری از هدر رفتن منابع آبی می شود بلکه باعث افزایش بهره وری و کیفیت محصولات خواهد شد.

• زمین های کشاورزی بزرگ و کوچک
• باغ ها ،باغچه ها و باغچه ویلاها
• مزارع پرورش گل
• گل خانه ها و.....

__با استفاده از مدیریت فرآیند آبیاری شما نه تنها مصرف آب را مدیریت می کنید واز این بابت هزینه کمتری پرداخت می کنید بلکه می توانید بهره وری آب و بازدهی محصولاتتان را نیز افزایش دهید.
__همچنین در صورتی که شما مقدار منابع آبی ثابتی دارید، با استفاده از حسگرهای ویرارویش می توانید سطح بیشتری از زمین های خود را زیر کشت ببرید ودر نهایت سودی که نصیب شما خواهد شد افزایش می یابد.
__ باتوجه به نوع طراحی این حسگرها و قابلیت جابجایی آن ها تعداد حسگرهای مورد نیاز به حداقل رسیده است و در بیشتر مواقع تنها با دو عدد حسگر می توانید وسعت زیادی از مزارع خود را تحت نظارت داشته باشید.

__ با توجه به رشد تکنولوژی و پیشرفت هایی که در زمینه اینترنت اشیاء در سالهای اخیر شاهد آن بودیم، استفاده از حسگرهای اندازه گیری رطوبت خاک در کشورهای پیشرفته نیز رشد قابل توجه ای داشته است.
__ برای مثال کشورهایی مثل آمریکا و هلند نیز حسگرهایی مانند ویرا رویش دارند و موفق شده اند چندین هزار از این حسگرها را در سراسر دنیا عرضه کنند .
__ با بررسی عملکرد این شرکت ها و دستاوردهایی که کسب کرده اند به اهمیت استفاده از حسگرهای رطوبت خاک در کشاورزی مدرن پی خواهید برد.

با توجه به نوع طراحی ، قابلیت نصب و جابجایی آسان ، عدم نیاز به پنل های خورشیدی و عدم نیاز به تعویض باتری برای چندین سال این ویژگی ها باعث شده است که تعداد حسگرهای مورد نیاز به حداقل برسد و با روش هایی که به کشاورزان آموزش خواهیم داد می توانند سطح زیادی از زمین های کشاورزی خود را با حسگرها پایش کنند.
سیستم با حداقل دو حسگر رطوبت خاک و یک گیت وی (درگاه اتصال ) قابلیت پیاده سازی را دارا می باشد.

برای راه اندازی سیستم علاوه بر حسگرها نیاز به گیت وی یا درگاه اتصال می باشد (به عنوان مثال در منزل شما برای وصل شدن به اینترنت نیاز به یک مودم دارید و با گوشی به مودم وصل می شوید و مودم اطلاعات را داخل شبکه اینترنت به اشتراک می گذارد) در سیستم ما هم حسگرها اطلاعات را به صورت بی سیم برای گیت وی ارسال می کنند و گیت وی اطلاعات را برای سرور در شبکه اینترنت ارسال می کند و در نهایت شما از طریق اپلیکیشن موبایل اطلاعات حسگرها را مشاهده می کنید .

ابتدا رطوبت خاک اندازه گیری می شود که در واقع با اندازه‌گیری پتانسیل ماتریک خاک برحسب سانتی بار انجام می گیرد سپس این اطلاعات به صورت بی سیم و از طریق پروتکل LoRaWAN برای گیت وی ارسال می شود و گیت وی نیز این اطلاعات را در اینترنت در اختیار ما قرار می دهد و شما از طریق اپلیکیشن می توانید اطلاعات رطوبت را مشاهده کنید.

در صورتی که حسگر و گیت وی در دید مستقیم هم باشند و مانعی بین آن ها نباشد تا 2 کیلومتر می توانند فاصله داشته باشند و در صورتی که موانعی بین آن ها باشد این فاصله کاهش پیدا می کند برای همین موقع نصب حسگرها به این نکته دقت کنید حداقل موانع بین حسگر و گیت وی وجود داشته باشد .

تکنولوژی استفاده شده و مصرف کم این حسگرها باعث شده است که نیاز به تعویض باتری نداشته باشند.همچنین حسگرها ضد آب می باشند و آبیاری یا آب باران برای آن ها مشکلی ایجاد نمی کند ولی نباید در آب قوطه ور شوند در نتیجه در شرایط عادی این حسگرها 3 سال عمر می کنند.

جواب سؤالتان را پیدا نکردید؟

اگر سوالی دارید که در بین سوال های بالا نبود می توانید از طریق فرم زیر سوال خود را از ما بپرسید.

سوال خودتان را مطرح کنید